Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer

niedziela, 24 marca 2013

Atlas Architektury Poznania, czyli to co dociekliwy poznaniak mieć powinien w biblioteczce/artykuł pierwotnie ukazał się 21.03 w gazecie Poznań Extra nr 2/2013, str. 7, w sekcji prowadzonej przez Stację Poznań Główny.

Przemierzając miejskie księgarnie, antykwariaty, czy zasoby Allegro.pl, szukamy często pozycji bliskich zarówno naszemu sercu jaki i... Geograficznemu położeniu, które przyczynić mogą się do zbudowania poczucia prawdziwej poznańskości - zapoznając się z wydawnictwami takimi jak to, które dziś opisuję, niwelujemy szansę oskarżenia o lokalną ignorancję w odniesieniu do miejskiej tożsamości estetycznej i urbanistycznej.

Wydawnictwo Miejskie od pewnego czasu zaskakuje pozycjami naprawdę wartościowymi - dobrze napisanymi, cennymi z regionalnie-poznawczego punktu widzenia i po prostu księgarsko pięknymi. Pod tym ostatnim względem być może Atlasowi Architektury Poznania pod redakcją Janusza Pazdera nieco dalej do ideału, bo format mógłby być poręczniejszy i bardziej praktyczny a tak ważne dla książki tego typu fotografie, bardziej wyraźne i kolorowe w miejsce czarno-białych, ale na tym uchybienia się kończą. 

Atlas ten jest pozycją obowiązkową dla każdego miejscowego estety, miłośnika ciekawostek i zakamarków. Z potężnego katalogu poznańskich realizacji architektonicznych wyselekcjonowano grubo ponad 400 adresów, pod którymi znajdują się budynki tworzące zbiór witalnych punktów tkanki miejskiej Poznania – każdemu z nich (można wyszukać perełki, o istnieniu których do tej pory nie miało się pojęcia) poświęcono wyczerpującą notkę, bogatą w opis detali architektonicznych. W żadnym z przypadków nie zapomniano także o rysie historycznym, a szczególnie istotnym z punktu widzenia tożsamości urbanistycznej budowlom poświęcono na łamach książki nieco więcej miejsca. 

Jeżeli dociekliwości nie stanie się zadość, to pierwsze strony atlasu obejmują obszerną 80-stronnicową analizę historyczną przemian poznańskiego organizmu miejskiego od X wieku do czasów współczesnych. Lektura na długie godziny.

Jędrzej Franek


_______________________________________
Tytuł: Atlas Architektury Poznania
Wydawca: 
Wydawnictwo Miejskie
Data wydania: Grudzień 2008
ISBN: 978-83-7503-058-7
Liczba stron: 403
Rodzaj oprawy: miękka
1 komentarz:

  1. przy czym warto dodać, że ceny publikacji wydawnictwa miejskiego:
    a) z każdym kolejnym rokiem od wydania są niższe
    b) łapią się na akcję poznań za pół ceny. i też są o połowę tańsze, już niedługo (chyba, ze w tym roku będzie inaczej)!

    OdpowiedzUsuń