Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer

środa, 12 września 2012

Poznań w wersji mobile
W epoce cyfryzacji, upowszechniania się inteligentnych rozwiązań mobilnych, które z założenia mają ułatwiać życie człowiekowi bez względu na to czym się zajmuje i gdzie, Poznań aspiruje do technologicznej awangardy, zarówno to na poziomie rzeczywistych rozwiązań i branżowej promocji jak i kwestii czysto wizerunkowych.

W chwili pisania tego tekstu prawdopodobnie ponad 7 mln. Polaków posiada już smartfon i są oni częścią owej cyfrowej rewolucji. W Poznaniu odsetek mieszkańców korzystających z urządzeń wyposażonych w mobilny system operacyjny (w tym tablety), nie może być niższy od średniej krajowej, w końcu jesteśmy miastem know-how.

Jak to hasło ma się do katalogu mobilnych aplikacji, które traktują o Poznaniu? Jestem zdania, że dobry program może pełnić funkcje nie tylko informacyjne, ale przez swoją dostępność przysłużyć się promocji miasta i jego atrakcji. Opowiadanie historii 
i legend w sposób interaktywny i na wskroś współczesny? To nie jedyna droga, ale warto w nią inwestować. Chciałem skupić się oczywiście na aplikacjach, których pole działania dotyczy kulturalnej sfery życia Poznania, ale okazało się to niemożliwe - takich dedykowanych aplikacji po prostu właściwie nie ma. Na koniec postaram się przedstawić to, czym powinna charakteryzować się dobra appka według Stacji Poznań Główny i jakich konkretnie brakuje.

Które systemy brałem pod uwagę? Oczywiście Android i iOS. Urządzeń pracujących pod mobilnym systemem Google'a jest bardzo dużo i liczba ta wciąż rośnie. Mniej ludzi ma iPhone'a czy iPada, ale system firmy Apple jest często brany za wzorcowy, 
a wybór aplikacji w Appstore jest najszerszy. Windows Phone wciąż w porównaniu do tych dwóch graczy raczkuje i liczba tematycznych aplikacji poświęconych Poznaniowi w Windows Marketplace wynosi okrągłe zero, w związku z czym nie został uwzględniony.

1. Poznan City Guide (iOS) - Aplikacja anglojęzyczna przeznaczona dla turystów. Posiada funkcję lokalizacji z bazą m.in. kawiarni, pubów i hoteli i 'interesujących miejsc'. Dane najczęściej czerpie prosto z Wikipedii.

+ czytelny interfejs i stabilność
+ zdjęcia do każdej lokalizacji
+ darmowa

- dobrze działa jedynie w ścisłym centrum...
- ale działa także offline (nie pobiera danych)

2. Poznan Travel Guide (Android, iOS) - Anglojęzyczny przewodnik z funkcją audio. Posiada funkcję lokalizacji i określania odległości do uwzględnionych atrakcji względem aktualnego położenia. Skupia się bardziej na ułatwieniu 'przeżycia' w Polsce niż na zapewnieniu bogatej informacji o Poznaniu. Łatwy w użyciu niezbędnik zagranicznego turysty, który ma do dyspozycji tylko telefon.

+ dopracowany interfejs
+ 'konsularny' charakter - ułatwia przeżycie:)

- błędy merytoryczne
- ubogie opisy miejsc
- płatna
3. Tried-and-tested Poznan (Android, iOS) - Prawdziwy troll wśród aplikacji. Prezentuje się bardzo ładnie na zrzutach ekranu i po opisie również wiele można sobie obiecywać, niestety najprościej chyba powiedzieć, że... Nie działa. Bez względu na to czy korzysta z połączenia do mobilnej sieci wysokiej prędkości  czy pod wi-fi, nie jest w stanie załadować zdjęć, którymi rzekomo ma dysponować. Większość funkcji linkowania do innych serwisów, które są niestety niezbędne, powoduje wyłączenie aplikacji. Potencjał był: dosyć bogaty katalog lokalizacji (niestety kultura kuleje) i wyszukiwanie na podstawie odległości, ale brak funkcjonalności.


+dwujęzyczność
+ pomysł

- wykonanie


4. The best of Poznan (Android) - Pierwsza w zestawieniu aplikacja, którą mogę polecić, choć niestety tylko turystom. Ze wszystkich tu uwzględnionych programów dostarcza najbardziej rozbudowanych informacji o turystycznych atrakcjach, a zdjęcia też są niczego sobie, podobnie wygląd samej aplikacji. Użytkownik może zwiedzać miasto (tradycyjnie w zasadzie ograniczające się do centrum) w ramach dwóch 'ścieżek' - obsługa ich menu nie zawsze wydaje się jednak intuicyjna. 

+ profesjonalne opisy
+dobre wykonanie

- nie zawsze czytelna
- płatna

5. Przewodnik po Poznaniu (Android) - Najpopularniejsza 'poznańska' aplikacja. Robi dobre wrażenie stopniem rozbudowania. Większość danych pobiera ze strony www.poznan.pl. Umożliwia korzystanie z mapy Poznania offline, ale bez funkcji wyszukiwania. Poprzez Mapy Google umożliwia nawigowanie do dowolnej lokalizacji - proste a cieszy. Chyba jako jedyna proponuje aktualizowane na bieżąco informacje z Poznania, w tym o życiu kulturalnym (niewiele, ale zawsze). Baza miejsc jest naprawdę duża (jest wyszukiwarka), ale trzeba wiedzieć czego się szuka, aplikacja nie podpowiada niczego. Dobrym pomysłem jest etykietowanie miejsc - większość restauracji, miejsc noclegowych (nie wiem dlaczego tylko kilka ich jest), czy klubów 
i kawiarni posiada własne wizytówki z profilem działalności, telefonami i godzinami otwarcia. Szkoda tylko, że nie zdecydowano się na wewnętrzną bazę informacji o zabytkach, parkach, muzeach - są one na mapie (jest kilka przełączalnych trybów map, opartych o Google'a z dokładnymi adresami, ale nie polecam ich przełączania - aplikacja się dławi), ale albo są martwe, albo można o nich poczytać na Wikipedii - dobre i to, ale wymusza to dodatkową transmisję danych, często niemałą.

+ dobra nie tylko dla turystów
+ duży stopień rozbudowania
+ nawigacja działa bardzo sprawnie
+ wizytówki miejsc
+ darmowa

- na urządzeniach o dużej rozdzielczości mapy są mniej czytelne
- archaiczny wygląd
- brak wewnętrznej bazy zdjęć i opisów m.in. zabytków

6. Wielkopolska (Android) - Bardzo sympatyczny program, zachęcający od strony wizualnej. Z racji tego, że zasięgiem obejmuje całe województwo, ilość ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Poznaniu proponowanych przez aplikację nie jest zbyt duża, ale opisy są rozbudowane i uzupełnione zdjęciami, danymi kontaktowymi, godzinami otwarcia itd. Ułatwieniem jest także zaimplementowana nawigacja (Mapy Google) do wyznaczonych lokalizacji. Dla turysty ciekawa propozycja, tym bardziej, 
że aplikacja sama podpowiada co w Poznaniu i Wielkopolsce warto zobaczyć.

+ ładnie wygląda
+ zdjęcia i dość obszerne opisy
+ duży zasięg
+ darmowa

- tylko dla turystów
7. 90 lat MTP (Android, iOS) - Na koniec cztery aplikacje ściśle tematyczne. Ta powstałą na 90-lecie Targów (2011) znalazła się w zestawieniu ze względu na to, że dotyczy instytucji ważnej dla funkcjonowania i wizerunku Poznania i niestety jest tylko galerią zdjęć. Oczywiście tak nazywając aplikację, twórcy mieli pełne prawo do ograniczenia jej funkcjonalności, zgadzam się, ale powinna ona chociażby działać lepiej, a jest naprawdę uciążliwa i zniechęca do eksploracji materiałów - często się wyłącza i nie umożliwia przybliżania zdjęć. Abstrahując jednak od tego - czy nie uważacie, że czemu jak czemu ale MTP powinno mieć dobrą aplikację na systemy mobilne? Moim zdaniem tak, w końcu Targi promują postęp, dlaczego więc nie miałyby się mu poddać. Co proponuję? W targowej aplikacji powinien się znaleźć przede wszystkim kalendarz nadchodzących wydarzeń z opisami i galeriami, dokładna mapa Targów i system umożliwiający rezerwację biletów, lub przynajmniej dający orientację w ich cenie. 

+ ciekawe zdjęcia PWK i Targów

- niestabilna  i niedopracowana
8. Concordia Design (Android, iOS) - Spójna stylistycznie aplikacja naszego rodzimego centrum wzornictwa. Wykonana przez tę samą firmę, która stworzyła stronę internetową Concordii. Potencjał w tej aplikacji drzemie potężny, bo można by zaimplementować tu np. bogatą galerię, także bazę filmów z eventów. Dobrze byłoby też dodać możliwość interakcji z otoczeniem przez odczytywanie kodów QR podczas wystaw, pomagać by to mogło również w nawigacji po budynku. Tymczasem mamy jedynie bazę partnerów Concordii z krótkimi opisami.

+ spójny design

- bardzo uboga
9. Malta Festival 2012 (Android,  iOS) - Bardzo profesjonalnie do cyfrowej sfery organizacji podchodzi Festival Malta oferując gościom w zasadzie kompletną aplikację, której trudno cokolwiek zarzucić. Są mapy z zaznaczonymi lokalizacjami festiwalu, kalendarium wydarzeń i zakładki z sylwetkami artystów. W dodatku wszystko przejrzyste 
i ładne. W taka aplikację w przyszłorocznej edycji zdecydowanie powinien zainwestować Festiwal Transatlantyk - tam dzieje się bardzo dużo, papierowy program jest przeciętnie czytelny a opisów filmów, wydarzeń i festiwalowych lokalizacji wraz z nawigacją trzeba szukać w internecie - tak wszystko byłoby pod ręką!

+ jest kompletna i ładna

- brak10. Pyrkon (iOS) - Kolejna świetna dedykowana aplikacja. Kopalnia wiedzy o poznańskim Festiwalu Fantastyki. Bardzo prosty 
i przejrzysty interfejs i czytelne kalendarium z możliwością zaznaczania ulubionych eventów. Wszystkie informacje w pigułce.

+ czytelna i prosta
+ zwyczajnie spełnia swoją funkcję 

- brak


Tak to właśnie wygląda! Im bliżej końca listy tym propozycje coraz lepsze. Oczywiście niesprawiedliwe byłoby określenie, że dwie ostatnie aplikacje - niewątpliwe najbardziej dopracowane, są najlepsze w ogólnym rozrachunku. Oferta na rynku jest niestety uboga i w zasadzie poza tymi dziesięcioma pozycjami nie znajdziemy nic więcej... Myślę, ze Poznań zasłużył na zainteresowanie developerów (tych z branży IT rzecz jasna) i mnogość imprez, które mają miejsce w naszym mieście, wszystkie ciekawe zabytki 
i zakamarki czekające na odkrycie powinny być zdigitalizowane i podane jako wsad do udanej aplikacji p.t. 'Poznań 2.0'. Jedna rzecz nie daje spokoju: czy aby najlepszą mobilną aplikacją dla Poznania nie były... czyste Mapy Google'a? Na chwilę obecną to wcale nie jest absurdalne twierdzenie biorąc pod uwagę ich szczegółowość i  opcje wizytówek miejsc i dużą porcję fotografii.

Nie jestem developerem, niestety, a jedynie fascynują mnie wszelkie nowoczesne technologie i pozytywnie rozumiana współpraca człowieka z maszyną, mimo to chciałbym przedstawić propozycję na udaną aplikację dla naszego miasta:

W kilku z przedstawionych tutaj programów można znaleźć naprawdę dobre rozwiązania i spory potencjał. To co jest naszą bolączką to to, że próba rozbudowania funkcjonalności nie idzie w parze z jakością i nawet w idealnych warunkach tworzenia aplikacji, przy najlepszych chęciach, nie jest to wcale łatwe. Jeżeli więc nie jedna powszechna appka, to może system kilku, kilkunastu dedykowanych? łatwiej byłoby wtedy utrzymać dobry poziom, choć powodowałoby to niekorzystne zjawisko fragmentacji. Wszystko razem, lub jedna aplikacja dla poznańskich kin, inna dla teatrów, inna dla zabytków czy muzeów, lub innych pożytecznych kulturalnie instytucji. Jednak gdyby podejść kompleksowo? Co miałoby się znaleźć w aplikacji?

 1. mapa oparta o Mapy Google z funkcją nawigowania
 2. kompleksowa baza miejsc i wydarzeń z aktualizowanymi repertuarami (kina, teatry), lineupami (koncerty), programami (festiwale), cenami, godzinami otwarcia, opisami (wystawy) - umożliwienie użytkownikom dodawanie nowych miejsc, np. po moderacji
 3. wyszukiwarka i funkcja wewnętrznego nawigowania po kategoriach wydarzeń i miejsc
 4. wyróżnione wydarzenia (szczególnie atrakcyjne)
 5. możliwość tworzenia własnego kalendarza wydarzeń przez użytkownika (np. poprzez ich dodawanie do systemowego kalendarza, organizera)
 6. funkcjonalna i stabilna galeria
 7. minimalizowanie użycia programów trzecich (zwłaszcza jeżeli chodzi o opisy miejsc, zabytków - linkowanie do Wikipedii powinno być opcją rozszerzającą zawartość wewnętrzną programu)
 8. powinna być bezpłatna, lub umożliwiająca płatność sms-em (aplikacje pobierane z Google Play, lub Appstore'a wymagaja skonfigurowania danych karty kredytowej lub pre-paid, szkoda byłoby tym samym ograniczać ilość użytkowników, dlatego aplikacja powinna być także dostępna poza sklepami systemów operacyjnych)

Gdyby jednak to wszystko było nieosiągalne mam prostsze wyjście: wspomniane i WYKORZYSTYWANE już kody QR, o których pisaliśmy tutaj. Minimalnym nakładem sił można by umieszczać te kody w widocznych miejscach, przy obiektach wartych uwagi - wyświetliłyby się nam wtedy nie tylko ciekawostki, ale i przydatne informacje, np. o tym co znajduje się w budynku bez konieczności wchodzenia do niego. Żaden pomnik nie byłby tajemnicą. Żaden teatralny spektakl by nam nie umknął. Wystarczyłoby tylko trochę spacerować:)

Tyle pięknych stron mają poznańskie instytucje i firmy w tym 'dużym Internecie', a aplikacje mobilne wciąż są traktowane po macoszemu - ten głos także do miejskich władz! Stworzenie aplikacji pod dwa wymienione wyżej systemy operacyjne nie jest aż tak bardzo kosztowne i gdyby miasto za tym lobbowało i zauważyło potencjał jaki niesie rzetelna, przyjemnie i wielowymiarowo podana informacja i fajna historia czy cyfrowy szlak - mielibyśmy kolejną cegiełkę do naszej metki know-how.

J.


2 komentarze:

 1. Cześć. Aplikacja "Przewodnik po Poznaniu", została przez nas stworzona na poczet konkursu i - jak słusznie zauważyłeś - wygląda archaicznie. Musimy to zmienić, ponieważ większość aplikacji, które robimy dla klientów cechuje nowoczesny design. Weźmiemy pod uwagę Twoje sugestie. W przyszłym tygodniu w Google Play pojawi się nasza aplikacja Starpin, pokazująca zdjęcia i filmy z miasta, w którym się aktualnie przebywa. Być może Starpin będzie dobrym źródłem zdjęć do aplikacji "Przewodnik po Poznaniu".

  Pozdrawiam,

  Miłosz Wójcik,
  Appchance

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak na projekt konkursowy i tak jest niezła - najlepsza z rozbudowanych poznańskich aplikacji. Ale gdyby tak ją przestylizować i dodać funkcjonalności... Mielibyśmy pewnie tę wspomnianą cegiełkę do hasła know-how;)

  Miło jest otrzymać odzew 'u samego źródła' - to sprawia, że ma się świadomość sensu pracy! Na pewno będziemy wspierać inicjatywę Starpina.

  OdpowiedzUsuń