Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer

piątek, 7 czerwca 2013

Stacja rozmawia: o Concordia Design z Ewą Voelkel-KrokowiczNiedawno, podczas jednej z wielu naszych wizyt w Concordia Design mieliśmy przyjemność porozmawiać dłuższą chwilę z Panią Prezes Ewą Voelkel-Krokowicz o idei Centrum innowacji, designu i kreatywności w Poznaniu oraz o najbliższych planach instytucji.

Stacja Poznań Główny: Jakie były początki Concordii, dlaczego właśnie ta lokalizacja, skąd pomysł na Centrum Designu przy Zwierzynieckiej 3?

Ewa Voelkel-Krokowicz: Ten budynek został wybrany ze względu na to, że akurat wtedy kiedy pojawiła się koncepcja na stworzenie centrum designu w Poznaniu ogłoszono na niego przetarg i my ten przetarg wygraliśmy. Natomiast nie mieliśmy konkretnego zapotrzebowania na taki typ budynku, potrzebny był po prostu jakikolwiek obiekt, braliśmy pod uwagę właśnie Concordię i skrzydło CK Zamek. Zbiegło się to w czasie z wyjazdami studyjnymi organizowanymi przez Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta do różnych europejskich ośrodków, gdzie funkcjonują właśnie takie centra designu - jeździliśmy do Eindhoven, Mediolanu, Cardiff. Brali w tym udział przedstawiciele między innymi Międzynarodowych Targów Poznańskich, uczelni i biznesu, w tym my. Dało nam to możliwości uczenia się i poszukiwania odpowiedniego modelu dla Centrum Designu w Poznaniu.

Udało nam się z Funduszy Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu otrzymać środki na remont całej Concordii i w tym zawarty był koncept Wielkopolskiego Centrum Designu. Ta nazwa obowiązuje nas jeszcze przez dwa lata, natomiast funkcjonujemy komercyjnie, bez operacyjnego wsparcia funduszy Urzędu. To inny model niż w innych europejskich centrach. Nie mamy takiej możliwości działania społecznego - na ten cel powinny być przeznaczone regularne środki publiczne, aby móc uczyć przedstawicieli biznesu współpracy z branżą kreatywną, orientacji w wydarzeniach z kategorii designu jako procesu, współpracy z projektantem. Brak takich środków  sprawia, że te funkcje realizujemy komercyjnie.

Społeczna działalność Concordia Design skupia się wokół organizacji wystaw, konferencji, bardzo duży nacisk kładziemy na skierowanie naszego programu poruszającego zagadnienia kreatywności i designu również do dzieci.

Jeżeli chodzi o wystawy w Concordii, w zeszłym roku zainteresowały nas szczególnie dwie, czyli wystawa designu austriackiego („Austrian Design Spirit”) i  Design Poznań – Berlin („Kod miasta” i „ID Berlin | Industrial Design Competence”) – jakie są perspektywy podobnych przedsięwzięć w najbliższym czasie?

-Planujemy dużą wystawę na początku przyszłego roku. Tematu  wystawy nie chcemy jeszcze zdradzać.  Będzie to pierwsza taka wystawa zorganizowana przez nas samodzielnie bez partnerów. Partnerami wspomnianych dwóch wystaw ubiegłorocznych były IDZ Internationale Design Zentrum Berlin i Zamek Cieszyn. (Nasza współpraca z IDZ jest cały czas realizowana i będzie przedłużona na kolejne lata, tylko nie ma już charakteru wystawowego).

Oprócz wystawy w przyszłym roku,  przewidujemy również konferencję na 3cie urodziny Concordii, której przedmiotem będą trendy w projektowaniu.

Jak wygląda współpraca Concordii z firmami, które korzystają ze znajdującego się w Centrum CoOffice, czy są one zaangażowane również w bieżącą działalność instytucji?

-Wygląda to bardzo różnie, angażujemy ich przede wszystkim we wszystkie projekty komercyjne i procesy biznesowe, które realizujemy. To powoduje, że z częścią firm z inkubatora mamy bardzo bliski kontakt. Modelina Architekci zaprojektowali nowy stół w części restauracyjnej, często w doborze materiałów pomaga nam także Decolove. Dodoplan zaprojektowało dla nas aranżację urodzinową budynku a teraz przygotowuje projekt ogrodu letniego jako nową, wakacyjną aranżację restauracji Concordia Taste. Firmy z CoOffice bardzo zainteresowane są właśnie przestrzenią Concordia Taste, gdzie przeprowadzają np. rozmowy biznesowe i spotykają się między sobą, co wpływa na kształtowanie się synergii pomiędzy tymi podmiotami. Dochodzić więc tutaj może do sytuacji gdzie jedna osoba opracowuje dla drugiej strategię, a ta z kolei projektuje pierwszej dom:)

Pojawiła się koncepcja połączenia CoOffice i realizacji różnych projektów razem, ale to na razie pewna wizja. Natomiast firmy z CoOffice coraz częściej współpracują ze sobą przy realizowanych projektach zewnętrznych. Do takich działań potrzeba czasu. Zespoły muszą się poznać, dotknąć wzajemnie kompetencji. Przesteń Concordii zachęca do takiej wymiany myśli i współpracy. Liczymy na to, że będzie się nadal rozwijała.

Concordia Design i School of Form to instytucje w pewien sposób powiązane i blisko siebie położone, chcielibyśmy wiedzieć z jakimi innymi instytucjami Centrum wchodzi w interakcje, z kim najlepiej się współpracuje, zwłaszcza jeżeli chodzi o instytucje miejskie.

-Udało nam się zrealizować projekt dla Urzędu Miasta i Konsorcjum Marki Poznań, zrealizowaliśmy razem tutaj kilka warsztatów i ta współpraca układała się bardzo pozytywnie. Współpracujemy również z Aulą Uniwersytecką.

Swoje spotkania organizują w Concordii także Poznań I Love You oraz BLOGtej, którym to bezpłatnie udostępnialiśmy swoje sale. Współpracujemy także intensywnie z Festiwalem Malta, w ubiegłym roku mieściło się u nas biuro festiwalowe. W tym roku zaangażowana w Maltę jest także School of Form
i w ramach projektu Generator Malta znajdzie się na Placu Wolności również nasz obszar.

W tym roku niestety nie zawita do nas Festiwal Transatlantyk ze względu na remont Ronda Kaponiera i utrudnienia komunikacyjne (W zeszłym roku w czasie imprezy na placu przed Concordią odbyła się premiera „łóżkowego” kina letniego). Ale oczywiście angażujemy się w Festiwal i w tym roku organizujemy II edycję kina "łóżkowego" na jeszcze większą skalę, tym razem na Placu Wolności dodatkowo poszerzoną o usługę gastronomiczną  zapewnioną przez Concordia Taste.

W najbliższych planach oprócz udziału w festiwalach Malta i Transatlantyk, projekt  Art Food. Już teraz zapraszam na wernisaż, który odbędzie się 25.07.


Concordia Design działa również poza Poznaniem. Współpracujemy  m.in. z  Gdynia Design Days i Łódź Design Days. Szkolenia dla biznesu z design management i warsztaty, w tym te skierowane do dzieci, to eksportowe produkty Concordia Design, które staramy się przedstawiać podczas różnych imprez w innych miastach, wychodząc poza ramy obiektu, w którym się znajdujemy.1 komentarz:

  1. muszę w końcu tam się wybrać, miejsce mega ciekawe.

    OdpowiedzUsuń